T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Biyonik Kulak

Güncelleme Tarihi: 19/02/2018

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

İZMİR BOZYAKA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

KBB KLİNİĞİNDE BİYONİK KULAK AMELİYATLARI

TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR…

 

Koklear implant (Biyonik kulak) ameliyatı, işitme duyusunu kaybetmiş çocuk veya yetişkin hastalarda işitmenin sağlanması için uygulanır. Bu ameliyatlarda kullanılan koklear implant cihazları, hastanın kulağına ulaşan sesleri toplayarak beyne ulaştıran ileri teknoloji ürünü cihazlardır. Bu ameliyat ile doğuştan veya daha ileri dönemde geçirilmiş hastalık v.b. nedenlerle duyamayan çocukların, sesleri duyması, anlaması ve uygun bir eğitim süreci ile de konuşabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu ameliyatın uygulanabileceği sağlık merkezlerinde; “Deneyimli bir cerrahi ekibin yanı sıra ameliyat sonrası cihazdan beyne ulaşan seslerin anlaşılabilmesi için gerekli eğitimin hastaya verilebileceği bir eğitim merkezi ve deneyimli eğitmenler” yer almalıdır. Kulağına koklear implant takılan hastalar, uygun bir eğitim süreci ve yeterli bir aile desteği ile birlikte meslek sahibi birer birey olarak yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilmektedirler. Devletimiz bu ameliyattan fayda görebileceği tıbbi olarak tespit edilmiş bireylerde koklear implant cihazının masraflarını karşılamaktadır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka EAH Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 1998 yılından bugüne kadar yaklaşık 2300 hastaya koklear implant ameliyatı uygulamıştır ve halen uygulanmaktadır. Tecrübeli doktorlarımız ve eğitmenlerimizleengelsiz bir hayat her insanın hakkı anlayışı şiarımızdır.

Hizmetin en güzeline layık halkımıza İzmir İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Hastanemiz Başhekimliği’nin büyük destekleri ile daha nice yıllar sağlık hizmeti sunabilme isteği en temel amacımızdır.

Saygılarımızla…

İzmir Bozyaka EAH KBB Kliniği