Göz Bankası ( Kornea Nakli )
05 Haziran 2023

Göz Bankası ve Kornea Nakil Birimi

Kornea  Nakli  gerektiren hastalıkların başlıcaları; keratokonus, katarakt ameliyatlarından sonra bozulan kornealar (Büllöz Keratopati), Fuchs Endotel Distrofisi, çeşitli yaralanmalar ya da enfeksiyonlar sonucu korneada oluşan lekeler (Lökom), doğuştan bazı kornea hastalıkları (Distrofiler), uçuk (Herpes) mikrobunun yarattığı kornea bozuklukları, kimyasal yanıklar ve daha nadir görülen bazı kornea hastalıklarıdır. Kornea Birimimizde bakteri ve mantarlara bağlı ağır kornea enfeksiyonları da gerektiğinde yatırılarak tedavi edilmektedir.

Keratokonus 9-10 yaşlarında başlayıp, ergenlik çağında ilerleyen ve korneanın tümsekleşmesiyle görmeyi  bozan bir dejeneratif hastalıktır. 18 yaşın altında yakalanabilirse Çapraz Bağlama (Cross-Linking) ışın tedavisiyle ilerlemesi durdurulabilmektedir. Bu hastaların çoğu yalnızca gözlükle görebilirken bir bölümü sert gaz geçirgen kontakt lenslerle tedavi edilebilmektedir. Yüzde onluk bir gurup ise kornea nakline gitmektedir. Bu olgulara, genç olmaları nedeniyle, daha güncel bir tedavi olan; derin anterior lameller keratoplasti (DALK) uygulanmaktadır.

Günümüze dek Penetran Keratoplasti olarak uygulanan korneanakilleri son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte DALK(Derin anterior lameller keratoplasti) ve DMEK (Descemet mebrane endoteliyal keratoplasti) uygulaması olarakta yapılmaktadır.

Göz Bankamızda, Sağlık Müdürlüğümüzün de desteğiyle kornea alımları hızla artmıştır. Hastanemiz bünyesinde 2005’te kurulan Göz Bankamızca sağlanan kornealarla bugüne kadar 1279 hastaya kornea nakli yapılmıştır Kornea nakli için bekleme süresi 6 ayın altına inmiştir. Kornea nakli (Keratoplasti) ameliyatları  Gözbankası kurucusu ve  müdürü  Doç.Dr.Bora Yüksel  ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr.Tuncay Küsbeci  tarafından yapılmaktadır. Nakil ameliyatı olan hastaların Pazartesi ve Cuma günleri de bakım ve izlemleri yapılmaktadırKornea nakli uzun ve zorlu bir süreçtir. Başarı oranımız %90’lardadır. Ancak bu başarı için, hastanın izlemlerine gelmesi ve ilaçlarını düzenli damlatması gerekmektedir. Nakil sonrası ameliyatlı gözün yaşam boyu darbeden sakınılması gerekmektedir. Kornea birimine hasta kabulu göz polikliniği uzman doktor muayenesi  sonrası yapılmaktadır. Sağlıklı günler dileğiyle.

Kornea nakli yapılmış olan bir gözün resmi. (Doç.Dr.B.Y)