Kokleer implant
01 Kasım 2021Kokleer implant (Biyonik kulak)ameliyatı, işitme duyusunu kaybetmiş çocuk veya yetişkin hastalarda işitmenin sağlanması için yapılan bir tür cerrahi uygulamadır. Bu ameliyatlarda kullanılan kokleer implant cihazları, hastanın kulağına ulaşan sesleri toplayarak beyine ulaştıran ileri teknoloji ürünü cihazlardır. Bu ameliyat ile, doğuştan duyamayan çocukların, sesleri duyması ve uygun bir eğitim süreci ile de anlaması ve konuşabilmesi mümkün olabilmektedir.

 Bu ameliyatın uygulanabileceği sağlık merkezlerinde deneyim sahibi bir cerrahi ekibin yanı sıra ameliyat sonrası cihazdan beyine ulaşan seslerin anlaşılabilmesi için gerekli eğitimin hastaya verilebileceği bir eğitim merkezi de yer almalıdır.


 Kulağına kokleer implant takılan hastalar, uygun bir eğitim süreci ve yeterli bir aile desteği ile birlikte meslek sahibi birer birey olarak yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilmektedirler.


 Devletimiz bu ameliyattan fayda görebileceği tıbbi olarak tespit edilmiş bireylerde kullanılan kokleer implant cihazının masraflarını karşılamaktadır. Sağlık Bakanlığımız, belli kriterleri sağlayan uygun hastalarda ise her iki kulak için bu cihazın hastaya sağlanması imkanı da sunmaktadır. 


 Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 1998 yılından bugüne kadar yaklaşık 2300 hastaya kokleer implant ameliyatı uygulanmıştır ve halen uygulanmaktadır. Bozyaka EAH KBB Kliniği, geçmişin bilgi birikimini, bugünün teknolojik imkanları ile sentez edebilen dinamik bir cerrahi ekibe sahiptir. SBÜ Bozyaka EAH KBB kliniği bünyesinde yer alan kokleer implantasyon merkezinde, ameliyatını olmuş hastalara dikkatli ve titiz bir eğitim süreci deneyimli eğitmenler yardımıyla sunulmaktadır.


 Tecrübeli doktorlarımız ve eğitmenlerimizle engelsiz bir hayat her insanın hakkıdır. Anlayışı şiarımızdır. Hizmetin en güzeline layık halkımıza daha nice yıllar sağlık hizmeti sunabilme isteği en temel amacımızdır.


 Saygılarımızla


 SBÜ BOZYAKA EAH


KBB Kliniği Eğitim Sorumlusu

Doç. Dr. Abdullah DALĞIÇ