T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

14 Mart TIP BAYRAMI Şenliği

Güncelleme Tarihi: 17/03/2018

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak “14 Mart Tıp Bayramı” kutlama programı başlangıcında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, mesleği uğruna hayatını kaybetmiş olan tüm sağlık çalışanları ve tüm şehitlerimiz anısına bir dakikalık Saygı Duruşu ve ardından İstiklâl Marşı'mız okundu.

Yoğun ilgi ve katılım olan programımız Hastane Başhekimi Doç.Dr. Enver İLHAN’ın konuşmasıyla devam etti.

Cümlelerine Hipokrat’tan alınmış bir söz ile başladı;

“ Tıp bir sanattır.” “ Hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat.”

Sayın İLHAN konuşmasının devamında Ülkemizde Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kuruluşundan ve Modern Tıp Eğitiminin başlangıcından, Tıp Bayramının, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgalinde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı Uluönder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Geldikleri gibi giderler’’ dediği zaman diliminde tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 14 Mart 1919 yılında kutlandığından, ilk Türkçe tıp eğitiminden, Sağlık Haftasından, Hekimlik mesleğinin kutsal olmasının öneminden bahsetti.

Sözlerine hekimlerin daha iyi sağlık hizmeti üretmeleri,  kendi sağlıklarını koruyabilmeleri, daha verimli çalışabilmeleri ve bunlara ek olarak Üniversitelerde ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde çalışan hekim öğretim üyelerinin nitelikli, donanımlı Tıp doktoru ve uzman hekim yetiştirmeleri, araştırmaya zaman ayırabilmesi için gerekli temel koşullara ihtiyaç duymasının yanı sıra çalışan güvenliği, yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, performans sistemi, hekim dışı sağlık personeli ek ödemeleri, taşeron firma çalışanlarının durumu gibi önemli güncel diğer hususlara dikkat çekerek  8-11 Şubat 2018 tarihinde Sağlık Bakanımız Sayın Ahmet DEMİRCAN’ın bizzat katılımıyla gerçekleştirilen yurt genelinde bütün İl Sağlık Müdürleri, Başkanlar ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlerinin bulunduğu ‘’ Sağlık Bakanlığı 2018 Yılı Değerlendirme  Toplantısı’’nda bu hususların  geniş bir şekilde ele alınmış olduğunu çözüm önerilerinin tartışıldığını ve kısa zamanda iyileştirme ve düzenleme kararları alındığını ve Bugün veya yarın yıpranma payı ve emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler beklendiğini. taşeron çalışanların tamamına yakınının kadroya geçme işlemlerinin hızla sürdüğünü Nisan 2018  başı işlemlerin tamamlanacağını belirtmiştir.

Buraya kadar genellikle hekimlerle ilgili hususlardan bahseden Hastane Başhekimimiz Doç.Dr.Enver İLHAN; “Elbette 14 Mart Sağlık Haftası sadece hekimlere mahsus değildir. Hemşire, Laborant, Anestezi Teknisyeni, ATT, diğer yardımcı sağlık personeli, Diyetisyen Mühendis, Teknisyen, İşçi statüsüne geçmekte olan taşeron firma çalışanları ve sağlıkla ilişkili toplam 43 meslek grubu içerisinde adını sayamadığım diğer çalışanlarımızın problemleride en az hekim problemleri kadar önemli olup çözüm için gerekli gayretler gösterilecektir.” dedi.

Sözlerini “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve diğer Güvenlik Kuvvetlerimiz Vatanın bölünmez bütünlüğü ve sınır güvenliğini korumak için operasyonlar yapmaktadır. Öncelikle yapılan bu operasyonlarda canını ortaya koyarak şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize ve diğer güvenlik görevlilerimize Allah tan rahmet, gazilerimize acil şifalar ve ailelerine sabırlar diliyorum ve görevi devam eden güvenlik kuvvetlerimize ‘’Allah yar ve yardımcıları olsun’’ diyerek sonlandırırken hastanemizden bu bölgelere gidip görevini layıkıyle yerine getiren hekimlerimize plaket takdimi yapılacağını ifade etti.

Programımıza Genel Cerrahi Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet YILDIRIM;  “14 Mart’ın Tarihçesi”sunumuyla ; 15. Yüzyılda Rönesans’ın etkisi ile Avrupa’da Tıp, Osmanlı Tıbbının önüne geçti. Ayrıca çeşitli cephelerdeki savaşlarda sivil ve askeri hekim ihtiyacı artmıştı. Bunun üzerine Mustafa Behçet isimli hekimbaşı II. Mahmut’a Tıp Fakültesi açılması ile ilgili talebini kabul ettirdi. 14 Mart 1827’de Tıphanei – Amire açıldı. Daha sonra Abdülmecit ve II.Abdülhamit  Tıp fakültesine büyük önem verdiler. II.Abdülhamit bugün Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ana binası olan Mekteb-i Tıbbiyeyi şahanenin açılışını yaptı. Burası Darülfünun Tıp fakültesi  olarak hizmet verdi. 14 Mart 1919’da Doktor Hikmet önderliğinde Tıbbiyeliler ve hocalar İstanbul’un işgalini protesto yürüyüşü yaparak 14 Mart Tıp gününü oluşmasına öncülük ettiler. 12 Mayıs 1929 yılında da Türkçe Tıp dersleri verilmeye başlandı. 1976 yılı da Tıp Haftası olarak kutlanmaya başlandı’’ğını belirterek sunumunu sonlandırdı.

Programımıza Plaket, Teşekkür Belgesi ve Çiçek takdimi ile devam ettik:

Hastanemizden geçici görevle Hakkari ve Reyhanlı’ ya gidip  görevlerini layıkıyla yerine getiren Hekimlerimize, Sağlık Bilimleri Üniversitesi kadrosuna geçen Hekimlerimiz ve Profesörlük Ünvanı alan Hekimimize, Doçentlik Ünvanlarını Alan Hekimlerimize, Hastanemizden Emekli Olan Hekimlerimize Plaket takdimi, Sağlıkta Şiddete maruz kalan ve geçirdiği büyük ameliyat sonrası aramıza katılan Op Dr Serkan YARIMOĞLU’na Çiçek Takdimi, Hastanemizde 2016 Yılında Beyin Ölümü ve Kadavra Donör Sayısına Katkıda Bulunarak Organ Bekleyen Hastalara Umut Olan ve Kendilerine Sağlık Bakanlığı Tarafından Teşekkür Edilen ‘’Yönetim, Koordinatör ve Yoğun Bakım Personelleri’’ ne Teşekkür Belgesi Takdimi yapıldı.

2016 yılında vefat eden eski başhekimimiz adına ‘’Bozyaka Doç.Dr. Nazif ERKAN Konferans Salonu’’  açılışı gerçekleşti. Açılıştan sonra hastane çalışanlarımız TRT Sanatçısı Sayın İsmail KOÇ’un müzik dinletisine katıldı. Programımız eğlenceli bir şekilde sona erdi.


IMG_6057.JPG
IMG_6068.JPG

Doç. Dr. Enver İLHAN - ( Başhekim ) Açılış konuşması


IMG_6108.JPG
Doç. Dr. Mehmet YILDIRIM


IMG_6087.JPGIMG_6089.JPG
IMG_6118.JPG
Geçici görevle Hakkari ve Reyhanlı’ ya gidip  görevlerini layıkıyla yerine getiren Hekimlerimize plaket takdimi


IMG_6122.JPG
Profesörlük Ünvanı alan Hekimimiz Adam USLU ' ya Başhekimimiz Enver İLHAN tarafından plaket verildi.

IMG_6137.JPG
Prof. Dr. Adam USLU , Doç. Dr. Mehmet YILDIRIM , Doç. Dr. Enver İLHAN ve Prof. Dr. Enver ALTAŞ


IMG_6153.JPG
Profesörlük Ünvanı alan Hekimimize, Doçentlik Ünvanlarını Alan Hekimlerimize Plaket Takdimi

IMG_6161.JPG
Sağlıkta Şiddete maruz kalan ve geçirdiği büyük ameliyat sonrası aramıza katılan Op. Dr. Serkan YARIMOĞLU’na Çiçek TakdimiIMG_6162.JPG
Hastanemizden Emekli Olan Hekimimiz Uzm. Dr.  Levent OLGUN'a Plaket takdimi

IMG_6164.JPG

Hastanemizden Emekli Olan Hekimimiz Uzm. Dr. Hakan DEMİREL'e  Plaket takdimiIMG_6169.JPG
Hastanemizde 2016 Yılında Beyin Ölümü ve Kadavra Donör Sayısına Katkıda Bulunarak Organ Bekleyen Hastalara Umut Olan ve Kendilerine Sağlık Bakanlığı Tarafından Teşekkür Edilen ‘’Yönetim, Koordinatör ve Yoğun Bakım Personelleri’’ ne Teşekkür Belgesi Takdimi yapıldı.


IMG_6180.JPG
Hastanemizde 2016 Yılında Beyin Ölümü ve Kadavra Donör Sayısına Katkıda Bulunarak Organ Bekleyen Hastalara Umut Olan ve Kendilerine Sağlık Bakanlığı Tarafından Teşekkür Edilen ‘’Yönetim, Koordinatör ve Yoğun Bakım Personelleri’’ ne Teşekkür Belgesi Takdimi yapıldı.


IMG_6182.JPG
Hastanemizde 2016 Yılında Beyin Ölümü ve Kadavra Donör Sayısına Katkıda Bulunarak Organ Bekleyen Hastalara Umut Olan ve Kendilerine Sağlık Bakanlığı Tarafından Teşekkür Edilen ‘’Yönetim, Koordinatör ve Yoğun Bakım Personelleri’’ ne Teşekkür Belgesi Takdimi yapıldı.


IMG_6188.JPGIMG_6198.JPGIMG_6207.JPGIMG_6227.JPG
Misafirlerimiz ile birlikte


IMG_6278.JPG

TRT Sanatçısı Sayın İsmail KOÇ’un müzik dinletisiyle davetlilerimiz eğlendi.