T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Detaylı Bilgi ...

Güncelleme Tarihi: 20/02/2019

S.B.Ü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde boyunda iz bırakmayan Tiroid ve Paratiroid Ameliyatları:

Teknik adı ile “Transoral Vestibular Yaklaşımla Endoskopik Tiroidektomi ve Paratiroidektomi”(TOETVA, TOEPVA) olarak anılanyöntem tamamen ağız içerisinden uygulandığı için boyun bölgesinde kesi yapılmasına gerek olmayan ve bu sayede boyunda iz bırakmayan bu ameliyatın, hastalara estetik ve görsel açıdan büyük bir avantaj sağladığını belirten Genel Cerrahi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Koray Baş, bu tekniğin ileri laparoskopik ameliyat tecrübesi, uygun ekipman ve özel eğitim gerektiren bir niteliği bulunduğunu ve uygun hasta seçiminin de çok önemli olduğunu kaydetti.  

Ağız içerisinden uygulanan izsiz tiroid ameliyatlarının tüm dünyada kendini kanıtlamış yöntemler olduğunu, gelişen teknoloji ile giderek artan oranda uygulanan bu tekniği kendisinin 23 Ağustos 2017 tarihi itibariyle İzmir ve çevresinde bir kamu hastanesinde uygulayan ilk cerrah olduğunu ifade eden Baş tekniğin detaylarını şöyle anlattı;

"Artık Transoral Endoskopik Tiroidektomi tekniği ile tiroid hastalarımıza vücutlarında iz bırakmadan ameliyat olma şansı verebiliyoruz. Yani boyun ya da görülebilen başka bir bölgede herhangi bir cilt kesisi yapmadan, alt dudağın ağız içi bölümünden endoskopik aletlerle girerek tiroid ve paratiroid ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz”

“Biz bu teknikle, klasik boyun bölgesi ya da uzaktan erişimli ameliyatlar olarak anılan; kulak arkası, koltukaltı veya göğüs bölgesinden yaklaşımlarla yapılabilen tiroid cerrahisi yöntemlerinde meydana gelen ve bazı hastalarda zaman içerisinde maalesef estetik açıdan kötü iyileşme dokularına sebep olabilen herhangi bir ameliyat izi olmamasını sağlıyoruz. Takdir edileceği üzere günümüzde genç-yaşlı,  kadın yada erkek hastaların estetik kaygıları daha yüksek olup, yıllardır “gerçek izsiz bir tiroid ameliyatı” beklentisi içinde olan bu hastalarımızın artık bu beklentilerini karşılayabildiğimiz için çok mutluyuz. 

Ayrıca bu teknik ile dış görünüşün yanı sıra; cilt ve ciltaltı dokuları kesilmediği için ameliyat sonrası dönemde yara yeri iyileşmesi ve hasta konforunun da diğer yöntemlere göre çok daha iyi olduğunu belirtebiliriz.

Ancak her hastanın ya da her tiroid/ paratiroid hastalığının izsiz tiroid ameliyatı için uygun olmadığı da akılda tutulmalıdır. Merkezimizde bu konuda uzman bir ekip tarafından yapılan detaylı değerlendirmeler sonucunda bu yöntem için uygun görülen hastalarımıza izsiz tiroid ameliyatı ve diğer ameliyat yöntemleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılmakta ve hastanın tercihi doğrultusunda cerrahi tedavileri gerçekleştirilmektedir.” 

Hastaya yönelik tedavi dönemi

Günümüz modern cerrahi merkezlerinde her hastaya aynı tedavi yaklaşımının artık geride bırakıldığını, hastaya özel cerrahi tedavilerin, ilgili tüm branş hekimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen konseylerde, hastaların bire bir değerlendirilerek tedavilerinin kararlaştırıldığını belirten Doç. Dr. Koray Baş; bu amaçla İzmir Bozyaka Hastanesi'nde Genel Cerrahi, Endokrin Hastalıkları, Girişimsel Radyoloji, Nükleer Tıp ve Tıbbi Patoloji uzmanlarından oluşan “Endokrin Hastalıkları ve Cerrahisi Konseyi”nin kurulduğunu ve bu sayede her hastaya özel tedavi yöntemlerini multidisipliner olarak belirlediklerini ifade etti.

Cerrahide yeni yöntemler ve tıbbi inovasyonun önemi

Diğer birçok tıp alanında olduğu gibi Genel Cerrahi uygulamalarında da son yıllarda sadece hastalığı tedavi etmek değil, hastalığı tedavi ederken vücut bütünlüğünü olabildiğince koruyarak hastaya en az zararı vermenin önem kazandığı bir dönemine girildiğini belirten Dr. Baş, tüm dünyada hızla gelişen teknolojinin tıbbi cihazlara olan yansımaları ile birlikte bu amaca gün geçtikçe daha fazla ulaşılmakta olunduğunu ve ülkemizdeki sağlık uygulayıcılarının da bu gelişmeleri yakından takip ederek halkımızın hizmetine sunmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Enver İlhan da dünya çapında uygulanan bu modern cerrahi tekniklerin ve tedavi yöntemlerinin İzmir Bozyaka Hastanesi'nde de başarıyla uygulanmasından dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek "Cerrahi alanındaki gelişmeleri takip ederek hastanemize kazandıran Sayın Doç. Dr. Koray Baş ve çalışma ekibini tebrik ediyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.