T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

10 Ekim Dünya ruh sağlığı günü

Güncelleme Tarihi: 04/02/2019

İlk kez 1992 yılında, önemli ruhsal  hastalıkların, ruh sağlığı ile ilgili politikaların toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması, farkındalık yaratılması ve çözüme kavuşturulması amacıyla, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 ekim dünya ruh sağlığı günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından, bu yılın teması, “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Birleşmiş milletler tarafından 15-24 yaş arasındaki bireyler genç olarak tanımlanmıştır. Düya sağlık örgütü, bu yaş aralığında bireylerin en önemli ikinci ölüm nedeni intihar olduğunu bildirmiştir. Bu yaş aralığındaki bireyler, birçok sosyal ve biyolojik alanda (beden, okul, sınav, iş,  yaşadığı yer gibi) zorluklarla ve değişimle karşılaşmaktadırlar. Tüm ruhsal hastalıkların %75’nin 24 yaşına kadar aslında başladığı gerçeği bu yaş döneminin ruh sağlığı açısından önemine bir kez daha işaret etmektedir. Bu dönemdeki erken teşhis ve müdahale ciddi zihinsel hastalıkların ve hastalıklara ikincil kayıpların azalmasına yardımcı olabilir.

Ülkemizde gençlerin ruh sağlığına  yönelik politikaların, ailelerin gençlerle ilişkisinde onlara yardımcı olacak bilgilendirici seminerlerin yapılmasının ve ruh sağlığı çalışanlarının, geleceğimiz olan gençlerin, sahip olduğu risklere karşı tetikte olmasının önemini vurgulayarak, 10 ekim dünya ruh sağlığı gününüzü kutluyoruz.