T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyabetik Ayak Konseyi

Güncelleme Tarihi: 28/09/2018

                Hastanemiz bünyesinde yapılan Diyabetik Ayak Konseyi’nde diyabet hastalığı nedeniyle ayaklarında yara oluşmuş hastaların muayenesi ve yönlendirilmesi gerçekleştirilmektedir. Konseyimiz her hafta salı günleri saat 13:00-13:30 saatleri arasında Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği’nde yapılmaktadır.

                Diyabetik Ayak Konseyi, Kronik Yara Sorumlusu Başhekim Yardımcısı Dr. Sema AKTOLGA  ve alanında uzman hekimler tarafından yürütülmektedir. Konseye ortopedi uzmanı, hiperbarik tıp uzmanı, plastik cerrahi uzmanı, kalp damar cerrahi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, dahiliye uzmanı, genel cerrahi uzmanı, yara bakım hemşireleri ve diyabet hemşireleri katılmaktadır.

                Konseyde gerek hastanemizde yatarak tedavi gören gerekse ayaktan gelen hastalar değerlendirilmektedir. Değerlendirilen hastaların konsey sonrası pansumanları yapılarak ‘Diyabetik Ayak Takip Kartları’ doldurulmakta ve hastalar ilgili yerlere yönlendirilmektedir.

                Ayrıca konsey sonrasında konseye katılan hasta ve hasta yakınlarına Kronik Yara Okulu bünyesinde hazırlanan Diyabet ve Diyabetik Ayak Bakımı eğitimleri Dr Sema AKTOLGA ve Diyabet Hemşireleri tarafından verilmektedir. Eğitim öncesi ve sonrasında yapılan testler sayesinde hasta ve hasta yakınlarının eğitim ve hizmet gereksinimleri gözden geçirilmektedir.

                Yine hasta ve hasta yakınlarının eğitimleri için hazırlanmış olan diyabet ve diyabetik ayak ile ilgili broşürler hastalara verilmekte; hazırlanan karikatürler üzerinden hasta eğitimleri cazip hale getirilmektedir.

                Konseye katılan hastaların periyodik olarak takiplerinin yapılabilmesi amacıyla hastalardan onam alınarak ayak resimleri çekilmekte ve bu resimler düzenli olarak arşivlenmektedir.